Technické informace
Nerezová ocel získává stále větší uplatnění v nejrůznějších odvětvích zejména pro svou odolnost proti korozi, trvanlivost a nízké nároky na údržbu. Termín nerezová ocel zahrnuje poměrně širokou škálu materiálů, z nich všechny obsahují minimálně 12% chromu (Cr) a další legovací prvky. Nejdůležitějšími z nich jsou nikl (Ni), který zajišťuje odolnost proti korozi a ovlivňuje tvářitelnost a molybden (Mo) zvyšující odolnost proti důlkové korozi v agresivním prostředí. Vždy je třeba zvolit správný druh oceli. Vyšší podíl chromu než u běžné oceli má rovněž pozitivní vliv na odolnost proti oxidaci při vysoké teplotě. Nerezová ocel je používána různými koncovými uživateli, jako jsou: stavitelé lodí, výrobci strojů, používá se v potravinářství, automobilovém průmyslu, při stavbě ocelových konstrukcí, úpravě vody, údržbě atd…
Pro spojovací materiál byla vytvořena široká škála nerezových ocelí a rozdělena v souladu s normou ISO 3506 do 3 skupin materiálů na základě jejich metalurgické struktury na Austenitické (A), Martenzitické (C) a Feritické (F).
Martenzitické a Feritické nejsou běžné materiály pro spojovací materiály, protože jsou obvykle méně odolné vůči korozi.
A1 – austenitická nerezové ocel třídy A1 je vhodná pro obrábějí. Z uvedených tříd nerezové oceli má nejnižší odolnost proti korozi.
A2 – nejčastěji používaný druh nerezových ocelí. Má dobré korozivzdorné vlastnosti v běžném prostředí, kde je šroubový spoj vystaven vlhkému prostředí, ovšem bez chemických příměsí nebo solí.
A4 – má vynikající vlastnosti při použití v prostředí vyžadujícím zvýšené nároky na antikorozní ochranu spoje. Odolává mořské vodě i kapalinám chemicky ošetřeným.
C1 – třída martenzitické nerezové oceli, vyznačující se ve srovnání s austenitickou nerez ocelí mírně sníženou schopností odolat mezikrystalické korozi. Výhodou je vyšší pevnost v aplikacích zejména samovrtných vrutů a vrutů terasových. Vyznačuje se též mírným magnetismem.
Nerezová ocel s označením 1.4122, 1.4310 se nejčastěji používá u položek spojovacího materiálu vyžadující vyšší pružnost. Jako jsou pérové nebo pružné podložky DIN 127, 128, 6799 nebo pojistné kroužky DIN 471 resp. 472
Značení nerezové spojovacího materiálu:
- písmeno A znamená austenitickou ocel
- číslice označuje skupinu dle chemického složení
- číslice za pomlčkou udává třídu pevnosti